Sohbet, Sohbet Nedir, Söyleşi

Sohbet, Sohbet Nedir, Söyleşi

Sohbet Ne Demek?

 

Sohbet:

Arkadaşça, dostça konuşarak keyifli zaman geçirmek, söyleşmek, söyleşi, yarenlik, hasbihal.. Anlamlarına gelmektedir.

Sohbet kelimesi eski dilde iyi konuşan, sohbete önem veren, anlatımı iyi olan insanlar için ise “muhabbet ehli” olarak adlandırılmıştır.

 

Sohbet ile İlgili Kavramlar

 

Söyleşi : Aslında sohbetin anlamıyla hemen hemen aynı olmakla birlikte Edebiyattaki anlamıyla kullanılmıştır Söyleşi kavramı. Karşılıklı dostça, arkadaşça konuşmak, hasbihal, sohbet etmek anlamına geliyor. Bilim veya sanat konuları hakkında konuşmaya benzeyen bir şekilde inceleyip anlatan edebiyat türüdür.

Hoşsohbet :  Güzel ve tatlı bir şekilde konuşan, sohbet eden kişiye denilmektedir. Sohbetinin tadına doyulmaz bazan, hoşsohbetçi de denilmektedir.

Musahabe :  Eski dilde konuşma, görüşme, söyleşi, fikir alışverişinde bulunmak  denilmektedir.

Nükte : İnce anlamlarla konuşan, konuşurken düşündüren, şakalı ve esprili bir sohbet türü, ifade derinliği fazlasıyla çok olan bir türdür. Bu şekilde ince ve anlamlı konuşarak karşısındakini düşüncelere daldıran kişiye de Nüktedan denir.

 

Türk Edebiyatında Sohbet (Söyleşi)

 

 

 

Bir yazarın seçmiş olduğu konuları, bunlar günlük hayattan, kendine özgü bir şekilde görüş ve düşüncelerini de sohbet havası içinde katarak, karşısında sanki biri varmış gibi konuşarak, anlatıp yazdığı ve okuyucuya aktardığı yazı türüne ” Sohbet (söyleşi)” denir.

Yazar günlük hayattan seçtiği olayları, tarih, siyaset, edebiyat gibi durumları derinlemesine inmeden, bilimsel araştırma yapmadan aktarır. yazar burada okuyucusuyla samimi bir bağ kurmak ister aslında.Bu bağlamda da düşüncelerini karşısındakine keyifli diyaloglarla aktarmaya çalışır. Bu sohbet(söyleşi) ‘yi yazan yazar kişisel görüş ve düşüncelerini kendince, öznel olarak, içten bir şekilde yazar. Konu sınırlaması yoktur yazılarda. Bu yazılar genellikle dergiler ve gazetelerde yayınlanır. Buna ait köşeler bile bulunmaktadır.  Sohbet yazılarına da eski dilde “musahabe” denirdi.

 

 

 

 

 

04 Şubat 2018 - 22:07

admin

450

2 Yorum


  • kendimi burda huzurlu hissediyorum kardeşim harika olmuş emeginize yureginize saglık herkese tavsiye ediyorum guzel sohbetleri var iyidi öldur hakkını yem derler ya harika sohbet var herkese tavsiye ederim

  • siteniz cok guzel insallah tamamı gelir emeginize saglık

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar


Haydi Sende sohbetgunesi.com Sohbet Odalarına katıl ve sohbet odalarının farkını yaşayın! ücretsiz chat odaları sitesi sohbetgunesi.com

Neden Biz!

  • Kaliteli
  • Seviyeli
  • Eglenceli
  • Sohbet Sitesi