SohbetGunesi

Sohbet giris class=

Sohbet, Sohbet Nedir, Söyleşi

Sohbet Ne Demek?

 

Sohbet:

Arkadaşça, dostça konuşarak keyifli zaman geçirmek, söyleşmek, söyleşi, yarenlik, hasbihal.. Anlamlarına gelmektedir.

Sohbet kelimesi eski dilde iyi konuşan, sohbete önem veren, anlatımı iyi olan insanlar için ise “muhabbet ehli” olarak adlandırılmıştır.

 

Sohbet ile İlgili Kavramlar

 

Söyleşi : Aslında sohbetin anlamıyla hemen hemen aynı olmakla birlikte Edebiyattaki anlamıyla kullanılmıştır Söyleşi kavramı. Karşılıklı dostça, arkadaşça konuşmak, hasbihal, sohbet etmek anlamına geliyor. Bilim veya sanat konuları hakkında konuşmaya benzeyen bir şekilde inceleyip anlatan edebiyat türüdür.

Hoşsohbet :  Güzel ve tatlı bir şekilde konuşan, sohbet eden kişiye denilmektedir. Sohbetinin tadına doyulmaz bazan, hoşsohbetçi de denilmektedir.

Musahabe :  Eski dilde konuşma, görüşme, söyleşi, fikir alışverişinde bulunmak  denilmektedir.

Nükte : İnce anlamlarla konuşan, konuşurken düşündüren, şakalı ve esprili bir sohbet türü, ifade derinliği fazlasıyla çok olan bir türdür. Bu şekilde ince ve anlamlı konuşarak karşısındakini düşüncelere daldıran kişiye de Nüktedan denir.

 

Türk Edebiyatında Sohbet (Söyleşi)

 

 

 

Bir yazarın seçmiş olduğu konuları, bunlar günlük hayattan, kendine özgü bir şekilde görüş ve düşüncelerini de sohbet havası içinde katarak, karşısında sanki biri varmış gibi konuşarak, anlatıp yazdığı ve okuyucuya aktardığı yazı türüne ” Sohbet (söyleşi)” denir.

Yazar günlük hayattan seçtiği olayları, tarih, siyaset, edebiyat gibi durumları derinlemesine inmeden, bilimsel araştırma yapmadan aktarır. yazar burada okuyucusuyla samimi bir bağ kurmak ister aslında.Bu bağlamda da düşüncelerini karşısındakine keyifli diyaloglarla aktarmaya çalışır. Bu sohbet(söyleşi) ‘yi yazan yazar kişisel görüş ve düşüncelerini kendince, öznel olarak, içten bir şekilde yazar. Konu sınırlaması yoktur yazılarda. Bu yazılar genellikle dergiler ve gazetelerde yayınlanır. Buna ait köşeler bile bulunmaktadır.  Sohbet yazılarına da eski dilde “musahabe” denirdi.

 

 

 

 

 

Benzer Konular

Mobil Sohbet Odaları

Mobil Sohbet Odaları

Mobil Sohbet Odaları   Sevgili Arkadaşlar merhaba; Hemen hemen herkesin sorduğu ” Mobil sohbet odalarına...

Almanya Sohbet

Almanya Sohbet

Almanya Sohbet   Merhaba Sevgili Arkadaşlar, Bugun sizlerle başka bir konuda, Almanya sohbet ile birlikteyiz.....

Avrupa Sohbet

Avrupa Sohbet

Avrupa Sohbet     Avrupa Sohbet ve Avrupa chat kanalımız açilmış olup ve gurbetteki vatandaşlarımıza...

En güzel Sözler

En güzel Sözler

En Güzel Sözler       Türkiye’de ve dünyanın her yerinde süregelen bir durum vardır...

Cinsel Sohbet

Cinsel Sohbet

Cinsel Sohbet   İnsanın doğası gereği doğumundan itibaren gelen, kendiyle getirdiği bazı genler, huylar, dürtüler,...

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. OzkaN dedi ki:

    kendimi burda huzurlu hissediyorum kardeşim harika olmuş emeginize yureginize saglık herkese tavsiye ediyorum guzel sohbetleri var iyidi öldur hakkını yem derler ya harika sohbet var herkese tavsiye ederim

  2. Facia dedi ki:

    siteniz cok guzel insallah tamamı gelir emeginize saglık

Bedava Sohbet Odaları ve ücretsiz mobil chat sohbet ile sizlerle iletişime geçmekten gurur duyan Sohbetgunesi.Com Türkiye'nin en güzel ve kaliteli site olma özelliği ile kendini her gün yenileyip ücretsiz üyelik ve bedava arkadaşlık sitesi olarak canlı sohbet etmek adına herkesi bu platformda buluşturmaya devam edecektir.

Yukarı