Seviyeli Sohbet

Seviyeli Sohbet

Seviyeli Sohbet

 

 

Kiminle gezdiğimize, kiminle arkadaşlık ettiğimize dikkat etmeliyiz. Konuştuğumuz insanın seviyeli sohbeti olması bize en büyük kazançlardan biridir. Herkesle sohbet edilmediği gibi herkesle de yüz göz olamayız. Seviye, saygı ve mesafe her daim önemli yer tutar toplum edebinde.

“Bülbülle gezen güle, kargayla gezen çöplüğe konar.”demiş Mevlana.

Toplumumuz kanayan yarası haline gelen seviyesizlik her yerde olduğu gibi sohbet siteleri ve sohbet odalarında da mevcuttur. İnsanın olduğu yerde her türlü hal mevcut olacaktır haliyle. Karşılıklı konuşmalarda üslup, tavır, hal, hareket, davranış, tutum çok önemlidir. Bu kişilik özellikleri de peşi sıra seviyeli sohbet haline dönüşür. Konuştuğumuz dil karakterimizdir çünkü. Hani derler ya Atalarımız; “Testide ne varsa dışarıya o sızar.” İşte aynen de böyledir insan yaşamı. Ne varsa sizde onu yansıtırsınız karşınızdakine ve topluma.

Hepimizin gerçek yaşamda içinde bulunduğu bir aile, bir çevre, bir yaşam biçimi mevcuttur. bunları yaşarken ve o mekanlar içinde hayat sürerken konuşacağımız seviyeyi de kendimiz belirleriz. Seviyeli sohbet mi edeceğiz yoksa tam tersi mi o sizin karakterinizin yansımadır bir  şekilde.

C.C Allah bize iyi insanlarla oturun, sohbet edin buyurur. Onlar bizi iyi yola götürür çünkü ve güzelliklerin kapısını açar bize.

Kaynaklar şöyle der; Müslümanın 3 büyük düşmanı varmış;

Şeytan, kötü arkadaş ve nefis. Bu üçünden en zararlı olanı ise kötü arkadaşmış. Hadis-i şerif diyor ki;

“Kişinin dini, arkadaşı gibidir. Kiminle dostluk ettiğinize dikkat edin”

Herkesle arkadaşlık yapılmıyor işte örneklerle gösterildiği gibi.  Sohbet ahbaplarının da bunlara dikkat etmesi gerekir sohbet platformlarında.   Edilen muhabbetlerin ayrıcalığı seviyeli sohbetin güzelliğinden anlaşılır.  Seviyeyi kendine prensip edinmiş seviyeli sohbet odalarında seviyeli arkadaşlıklar edinmek istiyorsanız seviyeli sohbet siteleri içinde en elit site olan www.sohbetgunesi.com  sitesine gelmeniz ve seviyeli sohbetlere tanık olmanız yeterlidir.

Şeytani insanlardan uzak durmalı ve onlarla arkadaşlık etmemeliyiz.  Hadis-i şerif yine buyuruyor ki ; ”   Çok dostunuz olsun !   Çünkü  Rab’bimiz haya sahibidir, kerimdir.  Kıyamette dostları arasından, din kardeşlerinden içinde bulunan kuluna azap etmekten haya eder.”

Sohbet mekanlarının en güzel yere çevrilmesi adına akıllı, kültürlü, seviyeli, haya sahibi, doğru sözlü, vefalı, edepli, iyi ahlaklı kimselerle arkadaşlık etmeli ve onlarla hayatımızı sürdürmeliyiz.

” Allah yolunda bir din kardeşi edinene,  Allahü telala  Cennette bir derece verir..”

21 Kasım 2018 - 22:59

admin

840

0 YorumYazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar


Haydi Sende sohbetgunesi.com Sohbet Odalarına katıl ve sohbet odalarının farkını yaşayın! ücretsiz chat odaları sitesi sohbetgunesi.com

Neden Biz!

  • Kaliteli
  • Seviyeli
  • Eglenceli
  • Sohbet Sitesi