Sevgili Sohbet

Sevgili Sohbet

Sevgili Sohbet

 

 

Sevgi TDK’ya göre; İnsanı bir şeye veya bir kimseye karşı yakın ilgi ve bağlılık göstermeye yönelten duygu.” şeklinde açıklanmaktadır.

Sevmek, gerçek sevgi, bir kişiye veya bir şeye beslenen muhabbet, bağımlılık hissi de diyebiliriz. İnsanlara Allah tarafından doğuştan bahşedilen bir duygudur sevgi, sevmek. Kur’an’da belirtildiği üzere Allah insanların kalplerinin birleşmesine çok önem verir. Çünkü mü’min insanın kalbi, gönlü sevgi ile dolu olmalıdır.

 

Cenab-ı Hakk diyor ki;

“Bir kimse din kardeşini severse, sevdiğini o kişiye söylesin ” (Riyazü’s-Salihîn, I, 413)

“Ve kalplerinin arasını sevgi ile birleştirdi. Yoksa yeryüzünde ne varsa hepsini harcasaydın, yine onların kalplerini birleştiremezdin. Fakat Allah, onların arasını sevgi ile birleştirdi…” (el-Enfal, 8/63)

Peygamberimiz ise şöyle buyurmuştur;

Âllah Teâlâ kıyamet gününde “Benim için birbirlerini sevenler nerede? Onları gölgemden başka gölge bulunmayan bir günde Arşın gölgesinde gölgelendireceğim” buyurur.(Müslim Birr ve Sıla, 161).

O halde sevmek ve sevgimizi göstermek için daha ne bekliyorsunuz? İnsan sevmeli ve sevilmeli derken ve hayatımıza birilerini alırken her türlü kötülükten uzak durarak ve insanları Allah rızası için sevmeli ve onlara saygı duymalıyız. Sevgi, iyilik, güzellik her Şey Allah içindir. Sohbet ederken ve sevgimizi gösterdiğimiz sevgilimizi de Allah için sevmeli güzel sohbetlerimizi yaparken O’u düşünerek sohbetimizi ilerletmeliyiz. İnsan ruhu sevgiye her zaman muhtaçtır. Bunu bir gıda gibi düşünün mesela. Sevgisiz ne çiçek büyür ne insan. Sevdikçe ve ilgilendikçe fidanlar filizlenir ve daha da ileriye giderler. Büyürler ve yeşerip gelişirler. Sevgiden mahrum olmak ileride psikolojik sorunların temelini oluşturacağı gibi insanı olumsuz yönde de çok fazla etkiler.

 

Hoşumuza giden bir şeye eğilim göstermemiz insan doğasında kaçınılmaz bir gerçektir. Karşı cinse, çocuğa, anneye, yemeğe, çiçeğe, doğaya, vs.. gibi şeylere tutkuyla bağlanabiliriz. Sohbet ettiğimiz insanları severken sevgimizi ilerletip onları sevgilimiz dahi edebilir bazı sevgi türleri belki de. Sevgili edindiğimiz kişiyi duygusal bağlamda severken ona şefkatli, merhamelli, fedakarlıklı ve özverili de oluruz. Heyecanlanırız ve bağımlılık ettiğimiz sevgilimizle edeceğimiz sevgili sohbetini yaparken de dikkat edeceğimiz birçok nota da olabilir elbette. sevgimizi gösterirken de fazla abartmamalı, haddimizi aşan tepkimeli durumlara girmemeliyiz.

 

Sevgili edinmek için girmediğimiz, sevgiye ihtiyaç dahi duymadığımız durumlar olabilir. Sevgili Sohbet odalarına normal olarak sohbet etmek adına girdiğimiz halde orada sohbetimiz ve muhabbetimiz ilerledikçe sevgilimiz olacak kişiye büyük bir tutkuyla bağlanabiliriz. İnsanlar bazan hayatımıza aniden ve anlamadığımız bir anda girip hayatımızın insanı olabilirler. Onları severken ve sevmekten çekinmezken sevgili sohbet odalarımızda da onları daha iyi tanımanıza imkanınız olacaktır. En güzel sohbetlerin yapıldığı sohbet sitemizde Sevgili sohbet odalarımıza girerek duygularınızı nirvanaya çıkarabilirsiniz. Kıymetliniz olacak kişiyi, hayatınızı birleştirecek olan bay bayan arkadaşlar tanışıp belki de evlenebilirsiniz bile. Olmadı olmaz demeyin. Şansınızı deneyin. Sohbetgunesi.Com‘a hepiniz bekleriz.

 

04 Ağustos 2018 - 22:10

admin

1.288

0 YorumYazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar


Haydi Sende sohbetgunesi.com Sohbet Odalarına katıl ve sohbet odalarının farkını yaşayın! ücretsiz chat odaları sitesi sohbetgunesi.com

Neden Biz!

  • Kaliteli
  • Seviyeli
  • Eglenceli
  • Sohbet Sitesi