Saygı Sevgi ve Arkadaşlık

Saygı Sevgi ve Arkadaşlık

Saygı Sevgi ve Arkadaşlık SiteSi

 

Mevlana’nın yaşamı boyunca aktardığı bizlere örnek olabilecek bir sürü hikayesi ve kıssası vardır. Hayatımızı etkileyen ve davranışlarımızın değişmesine yol açan bu hikayelerden feyz almamız bizim için önemli bir yer tutar.  Sizlere öğüt vermek değil amacımız ama okuduğunuzda alacağınız öğütler önemlidir.

Bu hikayelerden saygı sevgi ve arkadaşlık ilişkilerimize yön verecek olacak olan yazıyı sizlerle paylaşmak bize bir görevdir; Saygı çerçevesinde yapacağınız her türlü davranış arkadaşlık ilişkilerimizi etkilerken sevgimize de farklı bakış açıları getirecektir. Saygı sevgi ve arkadaşlık sitelerinden biri olan sohbetgunesi com da sizlere en güzel saygı sevgi ve arkadaşlığı sunmaktadır. Sohbet sitemizi ziyaret ederek sohbet odalarımızda en güzel saygı sevgi ve arkadaşlığı görmenizi tavsiye ederiz.  Saygı sevgi ve arkadaşlık sitesi adına sizlerle Mevlana’nın bu güzel hikayesini paylaşmak istiyoruz.

Bir adam pis yollardan paralar kazanıp kendisine bir inek alır ve daha sonra düşünüp taşınıp bu ineğin kötü yollardan kazanılan bir mal olduğunun idrakine varıp bir şeye karar verir. İneği alıp Hacı Bektaşi Veli’nin dergahına kurban olarak vermeye karar verir.

Hacı Bektaş veli ise durumu anladığında adam der ki; “bu kurban helal değildir, kabul edemeyiz.. “Dergahların o devirlerde aş evi olarak da kullanıldığını düşürsek haram bir şeyi yemek doğru olmayacaktır haliyle.

Bu durum üzerine adam alır ineği ve Mevlevi Dergahına gider durumu Mevlana’ya anlatır. Mevlana hediyeyi kabul eder. Bunu gören adam aynı şeyi Hacı Bektaş Veli’ye teklif ettiğini ve kabul etmediğini söyler. Ve bunun açıklamasını Mevlana’dan ister.

Mevlana söze başlar;

“Biz bir karga isek Hacı Bektaş Veli bir şahin gibidir. Öyle her leşe konmaz. Biz hediyeni kabul ederiz ama o kabul etmez.” der.

Adam bu sefer kalkar ve Hacı Bektaş Veli dergahına tekrar gider ve Mevlana’nın kurbanı kabul ettiğini söyler. Ve bunun sebebini bu sefer de ona sorar.

Hacı Bektaş Veli der ki;

“Bizim gönlümüz bir su birikintisi ise Mevlana’nın gönlü okyanus gibidir. Bu yüzden Bizim gönlümüz kirlenebilir ama onun yüce gönlü kirlenmez.”

İşte saygı sevgi anlayış böyle bir şey efendim. Arkadaşlık ve dostluk yaşanırken bu durumların göz önüne almanızı tavsiye ederiz. Saygılı olmak ve sevginizi anlayışla birlikte karşımızdakine yansıtmak herkesin harcı değildir elbette. Arkadaşlık insan için en önemli kavramlardan bir tanesidir saygı sevgi anlayış.. Bu sebeple insan arkadaşları  ve dostları ile iyi geçinmelidir. Sahip olduğu arkadaşlarına saygı ve sevgi ile bağlanan kişiler hayatta hiçbir zaman yalnız kalmayacak ve her zaman mutlu olacaktır.

Siz de Sohbetgunesi com’a Gelin ve aramıza katılın, sağlam ileriye dönük arkadaşlıklarımız olsun.

10 Kasım 2018 - 19:00

admin

779

0 YorumYazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar


Haydi Sende sohbetgunesi.com Sohbet Odalarına katıl ve sohbet odalarının farkını yaşayın! ücretsiz chat odaları sitesi sohbetgunesi.com

Neden Biz!

  • Kaliteli
  • Seviyeli
  • Eglenceli
  • Sohbet Sitesi