islami Sohbet

islami Sohbet

İslami Sohbet

 

İslami sohbetin bize faydaları neler olabilir, İslami sohbete girmeli miyiz ? gibi sorular çok kere sorulmuştur insanlar tarafından. Kendimizi geliştirirken bir yandan da katıldığımız ve girdiğimiz ortamların bize yararlı olmasına elbet dikkat etmeliyiz. Kalbimizi ne kadar güzel işlerle donatırsak o kadar güzelleşir hayatımız ve  Ahiretimiz. Kurduğumuz arkadaşlıklara ve o arkadaşların da sohbetlerine dikkat etmeliyiz haliyle.

İmami-i Rabbani hazretleri der ki; “Sohbetin fazileti, bütün faziletlerin üstündedir. Büyüklerin sohbetini ganimet bilmelidir.” Günah işlemiş kimse dahi bu sohbetlere katıldığında kendilerini yeni doğmuş gibi hissederler ve gönülleri aydınlanır. Kalplerinin pası silinir, günah işlemekten vazgeçerler.  Etrafındaki melekler onlara en hayırlısından verir her şeyi ve attıkları her adıma sevap yazarlar. Yine Hadis-i  Şerif’te buyuruyor ki ;

“Azıcık fıkıh öğrenmek, çok ibadet öğrenmekten hada hayırlıdır.” Taberani

“Müminin öğrendiği bir mesele, bir yıl ibadetten ve bir köle azat etmekten evladır.  İlim öğrenen ve kocasına itaat eden kadın, ana babasına iyilik eden evlat, peygamberlerle beraber hesap görmeden cennete girerler.” İ.Rafii.

İşte bu derece değerli ve önemlidir ilim öğrenmek ve sohbet ederken fıkıh etmek.  İslami Sohbetin amacını bildikten sonra herkesin güzel düşüncelere yelken açması da doğallaşacaktır.

 

İslami  Sohbet Odaları

 

Bir yerlerde mutlaka rast gelmişinizdir. Diyordu ki söz;

Arkadaşlar üçe ayrılır.

Birincisi gıda gibidir, devamlı ihtiyacınız olur.

İkincisi ilaç gibidir, bazen ihtiyaç hissedilir.

Üçüncüsü hastalık gibidir, istemediğiniz halde o sizi gelir bulur.

İşte kişi hem dünyada ve hem ahirette konuşacağı insanları iyi seçmeli ve hayatına ona göre şekil vermelidir. Allah herkesin kalbine bakar ya, niyetler bizim için hayırlı olmalıdır o yüzden.

Sevgili kullar arasına girmek için de sohbet ettiğimiz sohbet odalarında da dikkat etmeli ve asla kimseyi kırmamalıyız. Saygı ve sevgi çerçevesinde konuşmalı, ayıbı, edebi bilerek sohbet etmeliyiz. İnsanların ayıplarını yüzüne vurmamalı, sırlarını saklamalı, bizlerle konuşulan şeyleri başkalarına dedikodu olarak iletmemeliyiz.   İyi insanlarla dost olmalı, onlara kıymet vermeli ve islami sohbet odalarında edepli adaplı konuşmalıyız. İlim öğrenmek için çaba göstermeli boş muhabbet etmemeliyiz.

“ilim öğrenene, denizdeki balıklara kadar her şey istiğfar eder.” İ. Abdilber

” melekler, ilim öğreneni sevdikleri için kanatlarını onların üzerine gererler.”  İ. Abdilber

Tartışmaya  girmemeye dikkat etmeliyiz islami sohbet odalarında sohbet ederken. Arkadaşlar aleyhinde konuşanları uyarmalı onlara dikkat etmeleri söylenmelidir ki dedikodu ve gıybet olmasın. İnsanları sevmeli, düşman edinmemeliyiz. Alçak gönüllü, vefalı, tevazu sahibi olmalıyız islami sohbet odalarının içinde.

Ayrıca İslami Sohbet siteleri içinde de dini sohbet etmek bir ayrıcalıktır ki herkes bu sohbetin feyzine erişemez. Bu sohbet siteleri içinde sohbet etmek sizlere sunulan bir lütuftur.

“Kişi güzel ahlak sebebiyle gündüzleri oruç tutanın geceleri namaz kılanın sevabına kavuşur.” Şir’a

Güler yüzlü ve samimi davranan arkadaş bulmak zordur. Kibirli davranan egolu insanlar dolu çevremizde.  Sevdiklerimizle bile tartışırken Dini sohbet sitelerinde sohbet ederken elbetteki görüş farklıkları da olacaktır. Kimseyi dinine, diline, mezhebine göre yargılamadan Dini sohbet odalarında sohbetimizi etmeliyiz. Allah yolunda gidenlerle muhabbetimizi kurmalı ve amacımızdan dışarı çıkmamalıyız.  Sevgi ve saygı içerisinde kendimizi bir şey sanmadan sohbetlerimizi gerçekleştirmeli ve ince, kibar, naif insanlardan olmalıyız.

Herkese Allah güzel arkadaşlıklar, dostluklar nasip etsin. İslami sohbet odaları ve dini sohbet odalarında karşılaşmak ve islami sohbet etmek, dini sohbet arkadaşı bulmak ve huzura varmak dileğiyle..

 

08 Ekim 2018 - 21:22

admin

355

0 YorumYazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar


Haydi Sende sohbetgunesi.com Sohbet Odalarına katıl ve sohbet odalarının farkını yaşayın! ücretsiz chat odaları sitesi sohbetgunesi.com

Neden Biz!

  • Kaliteli
  • Seviyeli
  • Eglenceli
  • Sohbet Sitesi